Factory For Cosmetic Packaging No Minimums - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
True Botanicals Brings Clean Beauty To Jackson Square | Empty Aluminum Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
The shopper satisfaction is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, quality, credibility and repair for Factory For Cosmetic Packaging No Minimums - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bulgaria , Slovak Republic , French , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we've gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
Sales manager is very enthusiastic and professional, gave us a great concessions and product quality is very good,thank you very much!
-
Factory Outlets 100g Clear Frosted Glass Jar - ...
-
OEM/ODM Supplier Small Empty Perfume Bottles - ...
-
18 Years Factory Cosmetic Cream Jars 100ml - 3...
-
Online Exporter Personalised Perfume Bottle - ...
-
Best Price for 1 Oz Pp Cream Jar - 250ml luxur...
-
Good Quality Cream Jar - 150ml aluminum energy...

