Europe style for Aluminum Bottle Spray - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Kris Jenner’s cosmetic surgery horror | Plastic Cosmetic Jar
Stormy Daniels has launched her own fragrance | Plastic Cosmetic Jar
Our advancement depends over the highly developed devices, excellent talents and continually strengthened technology forces for Europe style for Aluminum Bottle Spray - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ukraine , Bangladesh , Ecuador , We taking advantage of experience workmanship, scientific administration and advanced equipment, ensure the product quality of production, we not only win the customers' faith, but also build up our brand. Today, our team is committed to innovation, and enlightenment and fusion with constant practice and outstanding wisdom and philosophy, we cater to the market demand for high-end products, to do professional products.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Manufacturing Companies for Cosmetics Cream Emp...
-
OEM China High Quality Plastic Skin Cream Jar -...
-
Cheap PriceList for Perfume Bottle China - AJ-...
-
Professional China Clear Plastic Cream Jar 3 Gr...
-
Chinese wholesale Oud Arabian Bottle - 330ml c...
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - Small pill ...


