professional factory for 50g Green Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
Perth manufacturer Onya inundated with orders during Plastic Free July | Aluminum Perfume Bottle
Adhering into the basic principle of "quality, assistance, effectiveness and growth", we have attained trusts and praises from domestic and worldwide client for professional factory for 50g Green Cream Jar - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Turkey , kazan , South Korea , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you personally.
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 250...
-
Leading Manufacturer for Cosmetic Spray Bottles...
-
PriceList for Plastic Jar Aluminium Lid - 24/4...
-
100% Original Aluminum Round Perfume Bottle - ...
-
100% Original 20ml Perfume Atomizer - 30ml alu...
-
Cheap PriceList for Pet Jar Aluminium Cap - JA...











