OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 10g PET plastic nail gel jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-10 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 38 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 15 g |
| Capacity | 10 ml / 0.35 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our eternal pursuits are the attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science" as well as theory of "quality the basic, have faith in the initial and administration the advanced" for OEM/ODM Supplier Cosmetic Packaging Manufacturers - 10g PET plastic nail gel jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , London , Spain , We insist on the principle of "Credit being primary, Customers being the king and Quality being the best", we are looking forward to the mutual cooperation with all friends at home and abroad and we will create a bright future of business.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Discountable price Loose Powder Jar - 250ml si...
-
100% Original Aluminium Round Jar - 5ml / 6ml ...
-
Chinese Professional Silver Perfume Bottles - ...
-
100% Original Factory Cosmetic Plastic Jars - ...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
High definition 500ml Pet Plastic Bottle - 100...

