Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | 10ml Perfume Bottle
We pursue the management tenet of "Quality is remarkable, Company is supreme, Name is first", and will sincerely create and share success with all clientele for Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Costa Rica , UK , Iran , Our company sticks to the principle of "high quality, reasonable price and timely delivery". We sincerely hope to establish good cooperative relationships with our new and old business partners from all parts of the world. We hope to work with you and serve you with our excellent goods and services. Welcome to join us!
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
Lowest Price for Cosmetic Jars Acrylic - 47mm ...
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
Massive Selection for Aluminum Beer Bottle - 5...
-
professional factory for Aluminum Cream Whipper...
-
PriceList for Plastic Pill Bottle - 5 ml black...
-
Excellent quality Plastic Perfume Bottle - who...




