OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
To fulfill the customers' over-expected satisfaction , we have now our strong crew to provide our greatest general assistance which incorporates promoting, gross sales, planning, creation, top quality controlling, packing, warehousing and logistics for OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - 400ml aluminum carbonated drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: California , Rio de Janeiro , Dominica , The best and original quality for spare parts is a most important factor for transportation. We may stick on supplying original and good quality parts even a little profit earned. God will bless us to do kindness business forever.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Ja...
-
2017 China New Design Pp Cosmetic Packing - 15...
-
Best quality Glass Cosmetic Cream Jar - 8ml / ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Reliable Supplier Cream Packaging Jar - Custom...
-
Well-designed Perfume Oil Bottle - 350ml fashi...




