Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Earth911.com Car Art: Upcycling Achievements You ‘Auto’ See | Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Plastic Cosmetic Jar
With our leading technology at the same time as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and growth, we're going to build a prosperous future together with your esteemed firm for Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: British , United Arab emirates , Bulgaria , Our company always committed to meet your quality demand, price points and sales target. Warmly welcome you open the boundaries of communication. It is our great pleasure to service you if you need a trusted supplier and value information.
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Trending Products China Made Cosmetics Cream Gl...
-
Factory Promotional 30ml 1 Oz Pe Plastic Spray ...
-
Factory made hot-sale Perfume Spray Bottles - ...
-
Well-designed Rainbow Glass Perfume Bottle - 5...
-
Factory Price 7g Empty Plastic Cream Jars - 25...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 5g / 10g wasp-w...











