Professional Design Empty Custom Made Glass Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Empty Aluminum Perfume Bottle
Natural fragrances take hold of the clean beauty industry | Aluminum Perfume Bottle
We've been committed to offering easy,time-saving and money-saving one-stop purchasing service of consumer for Professional Design Empty Custom Made Glass Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jakarta , Bangladesh , Borussia Dortmund , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.
-
Personlized Products 30ml Dropper Bottle - 100...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 5 m...
-
Cheap price Pp Round Jar With Pp Cap - JA-3-6 ...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
Short Lead Time for Aluminum Tin Jars - 480ml ...

