Professional China White Sprayer Bottles For Perfume Use - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Workshop Bali: Make Your Own Custom Perfume | Aluminum Perfume Bottle
Russia hits back at ‘draconian’ US sanctions after Salisbury nerve agent attack | 10ml Perfume Bottle
We have many excellent staff members good at marketing, QC, and dealing with kinds of troublesome problem in the production process for Professional China White Sprayer Bottles For Perfume Use - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Israel , New Zealand , Our monthly output is more than 5000pcs. We have set up a strict quality control system. Please feel free to contact us for further information. We hope that we can establish long-term business relationships with you and carry out business on a mutually beneficial basis. We are and will be always trying our best to serve you.
Speaking of this cooperation with the Chinese manufacturer, I just want to say"well dodne", we are very satisfied.

















