Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | 10ml Perfume Bottle
What is a fragrance oil and which are the best to invest in? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Plastic Cosmetic Jar
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" may be the persistent conception of our organization for that long-term to establish jointly with customers for mutual reciprocity and mutual gain for Professional China Amber Glass Cosmetic Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Bangladesh , India , Lisbon , Customer satisfaction is our goal. We are looking forward to cooperating with you and providing our best services for you. We warmly welcome you to contact us and please feel free to contact us. Browse our online showroom to see what we can do for you. And then E-mail us your specifications or inquiries today.
We are a small company that has just started, but we get the company leader's attention and gave us a lot of help. Hope we can make progress together!
-
PriceList for Glass Perfume Spray Bottles - 15...
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 15...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...
-
China OEM Glass Cream Bottle - 200ml aluminum ...
-
2017 High quality 100 Gram Round Jar - small a...
-
High Quality Cosmetic Loose Powder Sifter Jar -...











