Special Price for Travel Portable Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | Custom Perfume Bottles
Texen creates “bubble” cap for Carven’s new fragrance | Plastic Cosmetic Jar
With a complete scientific quality management system, good quality and good faith, we win good reputation and occupied this field for Special Price for Travel Portable Bottle - 500ml hot sale black aluminum spirit wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mongolia , Uzbekistan , Mecca , Our company has already had a lot of top factories and qualified technology teams in China, offering the best goods, techniques and services to worldwide customers. Honesty is our principle, skilled operation is our work, service is our goal, and customers' satisfaction is our future!
In our cooperated wholesalers, this company has the best quality and reasonable price, they are our first choice.
-
18 Years Factory Empty Cream Jar With Silver Ca...
-
New Arrival China Aluminum Perfume Atomizer - ...
-
Renewable Design for Boston Round Plastic Pet B...
-
Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black C...
-
Best-Selling Pp Inner Bamboo Cream Jar - 24/41...
-
Online Exporter 100cc Pp Cream Jars - 480ml lu...




