Professional Design Acrylic Black Cosmetic Jar - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cerith Wyn Evans on winning the Hepworth Prize for Sculpture | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our improvement depends on the superior equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces for Professional Design Acrylic Black Cosmetic Jar - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greenland , Borussia Dortmund , Czech , Our market share of our products and solutions has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We've been looking forward to your inquiry and order.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
New Arrival China Empty Plastic Cosmetic Cream ...
-
100% Original Factory Perfume Spray Bottles 10m...
-
Cheapest Factory Plastic Jar For Cosmetic Packa...
-
100% Original Factory Glass Cream Jar 30g - 15...
-
Hot sale Plastic Metal Powder Cosmetics Jar - ...
-
Cheapest Price 2 Oz Facial Cream Jar - 5ml / 6...











