Top Quality Plastic Container For Cream - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
Eau de humanity: our guide to the best in Christmas perfume gift ideas | Fashion | Custom Perfume Bottles
Well-run gear, qualified revenue workforce, and superior after-sales companies; We've been also a unified huge loved ones, anyone persist with the organization benefit "unification, determination, tolerance" for Top Quality Plastic Container For Cream - 500ml custom aluminum liquor packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Las Vegas , Brisbane , Montreal , Over the years, with high-quality solutions, first- class service, ultra-low prices we win thee trust and favor of customers. Nowadays our products sell all over the domestic and abroad. Thanks for the regular and new customers support. We offer high quality product and competitive price, welcome the regular and new customers cooperate with us!
The customer service staff's answer is very meticulous, the most important is that the product quality is very good, and packaged carefully, shipped quickly!
-
Factory For Massage Cream Jar - 30ml / 40ml cl...
-
Newly Arrival Cosmetic Containers - 10ml oxida...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - 500ml l...
-
OEM/ODM Supplier Crimp-on Aluminum Cream Jar - ...
-
Fixed Competitive Price 100ml Bottle Jar For Bb...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...




