Factory Price Empty Cream Jar White - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Fetish pour Homme by Roja Dove (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
Being supported by an state-of-the-art and skilled IT team, we could supply technical support on pre-sales & after-sales service for Factory Price Empty Cream Jar White - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Karachi , Nepal , Since always, we adhering to the "open and fair, share to get, the pursuit of excellence, and creation of value"values, adhere to the"integrity and efficient, trade-oriented, best way , best valve" business philosophy. Together with our all over the world have branches and partners to develop new business areas, maximum common values. We sincerely welcome and together we share in global resources, opening up new career together with the chapter.
It can be said that this is a best producer we encountered in China in this industry, we feel lucky to work with so excellent manufacturer.
-
Factory selling Bamboo Cupping Jars - 5ml / 8m...
-
Factory Free sample Mini Perfume Bottles - 4oz...
-
High Performance Luxury Men Perfume Spray Bottl...
-
Manufacturer for Customize Glass Wine Bottles -...
-
Best Price on Promotion Cosmetic Jar - 40ml al...
-
High reputation Opal White Glass Jar - 150ml 2...

