Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Inside the making of Louis Vuitton’s first fragrance collection: Is this the world’s most fashionable perfume? Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
How To Clear Negative Energy At Home Quickly & Easily | Aluminum Perfume Bottle
To be a result of ours specialty and repair consciousness, our corporation has won an excellent reputation amongst customers all around the entire world for Best-Selling 8ml Empty Mini Perfume Bottles - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Canada , Chicago , Florence , We adopt advanced production equipment and technology, and perfect testing equipment and methods to ensure our product quality. With our high-level talents, scientific management, excellent teams, and attentive service, our merchandise are favored by domestic and foreign customers. With your support, we'll build a better tomorrow!
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
Ordinary Discount White Square Cream Jar - AJ-...
-
Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - AJ-0...
-
Competitive Price for Cosmetic Sample Jars Plas...
-
Manufacturer of Plastic Cosmetic Jar - 150ml /...
-
Fast delivery 20ml Plastic Bottle - 150ml clea...
-
OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 1...

