Factory directly supply Colorful Cream Jars - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Plastic Cosmetic Jar
We are going to dedicate ourselves to providing our esteemed buyers together with the most enthusiastically thoughtful products and services for Factory directly supply Colorful Cream Jars - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Dominica , Norwegian , Belgium , We have top engineers in these industries and an efficient team in the research. What is more, now we have our own archives mouths and markets in China at low cost. Therefore, we can meet different inquiries from different clients. Remember to find our website to check more information from our merchandise.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Top Quality Skin Care Packaging - 5g mini plas...
-
Renewable Design for Jar For Face Cream - Luxu...
-
Lowest Price for Aluminium Botellas Cosmeticas ...
-
High Performance Grind Arenaceous Cream Jar - ...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - 250ml silver al...

