PriceList for High Grade Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-350 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 350 ml / 12.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | 10ml Perfume Bottle
We have now a skilled, performance group to offer excellent support for our consumer. We usually follow the tenet of customer-oriented, details-focused for PriceList for High Grade Cosmetic Jar - 350ml fancy aluminum red wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Muscat , Estonia , We have more than 200 staff including experienced managers, creative designers, sophisticated engineers and skilled workers. Through hard work of all employees for the past 20 years own company grew stronger and stronger. We always apply the "client first" principle. We also always fulfill all contracts to the point and therefore enjoy excellent reputation and trust among our customers. You are very welcome to personally visit our company.We hope to start a business partnership on the basis of mutual benefit and successful development . For more information please do no hesitate to contact us..
The after-sale warranty service is timely and thoughtful, encounter problems can be resolved very quickly, we feel reliable and secure.
-
New Fashion Design for Transparent Clear Plasti...
-
Factory directly supply Custom Logo Bb Cream Ja...
-
OEM manufacturer Clear Empty Circle Cream Jar -...
-
2017 wholesale price 5g Eye Cream Cosmetics Jar...
-
Factory Cheap Hot Empty Cream Container - 3ml ...
-
Factory directly Containers For Cosmetics - 30...




