Factory source 100g Bamboo Lid Cream Cosmetic Glass Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Aluminum Perfume Bottle
We normally believe that one's character decides products' quality, the details decides products' high-quality ,while using the REALISTIC,EFFICIENT AND INNOVATIVE staff spirit for Factory source 100g Bamboo Lid Cream Cosmetic Glass Jar - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , Toronto , Angola , Our products are widely sold to Europe, USA, Russia, UK, France, Australia, Middle East, South America, Africa, and Southeast Asia, etc. Our products are highly recognized by our customers from all around the world. And our company is committed to continually improving effectiveness of our management system to maximize customer satisfaction. We sincerely hope to make progress with our customers and create a win-win future together. Welcome to join us for business!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Fixed Competitive Price Acrylic Mason Jar - AJ...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 3ml / 6ml /...
-
Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 5m...
-
factory Outlets for Acrylic Jar With Aluminium ...
-
Cheapest Price Mini Single Wall Pp Cream Jar - ...
-
100% Original Round Shape Cream Jars - aluminu...


