Good quality Gold 50g Acrylic Container - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J25R |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 67 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 112 g |
| Capacity | 300 ml / 10.6 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
Our target is to consolidate and improve the quality and service of existing products, meanwhile constantly develop new products to meet different customers' demands for Good quality Gold 50g Acrylic Container - 300ml round cap plastic pill packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide , Amman, Puerto Rico , What is good price? We provide customers with factory price. In the premise of good quality, efficiency will have to be paid attention to and maintain appropriate low and healthy profits. What is a fast delivery? We make the delivery according to customers' requirements. Although delivery time depends on the order quantity and the complexity of it, we still try to supply products and solutions in time. Sincerely hope we could have long term business relationship.
The company account manager has a wealth of industry knowledge and experience, he could provide appropriate program according our needs and speak English fluently.
-
Factory wholesale Aluminum Packaging - 68mm si...
-
100% Original Factory Jars And Bottles For Cosm...
-
Wholesale 30ml Glass Spray Perfume Bottles - 8...
-
Factory Price Flower Cosmetic Cream Acrylic Jar...
-
2017 China New Design Cosmetic Cream Empty Jar ...
-
Factory made hot-sale Mini Glass Spray Bottle -...


