Original Factory 500ml Plastic Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Analysts Anticipate TriMas Corp (TRS) Will Post Earnings of $0.37 Per Share | Empty Aluminum Perfume Bottle
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Purchaser need is our God for Original Factory 500ml Plastic Jar - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Paraguay , Cairo , Swedish , Honest to every customers are our requested! First-class serve, best quality, best price and fastest delivery date is our advantage! Give every customers good serve is our tenet! This makes our company get the favour of customers and support! Welcome all over the world customers send us enquiry and looking forward your good co-operation !Please your inquiry for more details or request for dealership in selected regions.
The supplier abide the theory of "quality the basic, trust the first and management the advanced" so that they can ensure a reliable product quality and stable customers.
-
New Fashion Design for Cosmetic Plastic Jar - ...
-
OEM/ODM Supplier Clear Plastic Food Containers ...
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
One of Hottest for 5g 15g 30g 50g Square Acryli...
-
Factory For 50ml Acrylic Jar - 500ml luxury al...
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...

