Low MOQ for 30g Cosmetic Glass Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 240 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
Ferrari Silver Essence by Ferrari (2012) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Our company insists all along the quality policy of "product good quality is base of enterprise survival; buyer fulfillment will be the staring point and ending of an company; persistent improvement is eternal pursuit of staff" and also the consistent purpose of "reputation very first, shopper first" for Low MOQ for 30g Cosmetic Glass Jar - 1L white aluminum bottle with trigger sprayer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Korea , luzern , Brisbane , Our market share of our products and solutions has greatly increased yearly. If you are interested in any of our products or would like to discuss a custom order, make sure you feel free to contact us. We've been looking forward to forming successful business relationships with new clients around the world in the near future. We've been looking forward to your inquiry and order.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.

















