PriceList for Glass Fragrance Bottle - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
We always stick to the principle "Quality First, Prestige Supreme". We are fully committed to providing our clients with competitively priced quality products, prompt delivery and professional service for PriceList for Glass Fragrance Bottle - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Australia , Malawi , Liverpool , Business philosophy: Take the customer as the Center, take the quality as the life, integrity, responsibility, focus, innovation.We will provide professional, quality in return for the trust of customers, with most major global suppliers,all of our employees will work together and move forward together.
The sales manager has a good English level and skilled professional knowledge, we have a good communication. He is a warm and cheerful man, we have a pleasant cooperation and we became very good friends in private.
-
18 Years Factory Cosmetic Plastic Cream Jar - ...
-
Factory Free sample Perfume Spray Atomizer - a...
-
Competitive Price for Skin Care Cream Jar 30g -...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Factory directly supply Custom Design Glass Per...
-
Factory best selling Acrylic Cosmetics Jar - 7...











