Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
10 best organic and natural perfumes | Custom Perfume Bottles
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
We believe in: Innovation is our soul and spirit. Quality is our life. Shopper need is our God for Newly Arrival Cosmetic Jars 100g - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Orleans , Tajikistan , Turkey , Excellent quality comes from our adherence to every detail, and customer satisfaction comes from our sincere dedication. Relying on advanced technology and industry reputation of good cooperation, we try our best to provide more quality products and services to our customers, and all of us are willing to strengthen exchanges with domestic and foreign customers and sincere cooperation, to build a better future.
We have been looking for a professional and responsible supplier, and now we find it.
-
Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Pla...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 10...
-
New Arrival China Acrylic Cream Cosmetic Jar - ...
-
Factory wholesale Unique Cosmetic Jars - 50ml ...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 250...
-
2017 Good Quality Empty Cosmetic Packaging - 1...

