Professional Design Rectangle Shape Spray Glass Perfume Bottle - aluminum empty aerosol can – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum aerosol can |
| Item No. | AF- |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 22 mm-66 mm |
| Height | Adjustable |
| Mouth | 20 mm / 32 mm |
| Capacity | 10 ml-660 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Key Packaging Trends And Innovations In Beauty And Personal Care | 10ml Perfume Bottle
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
With a positive and progressive attitude to customer's interest, our company continuously improves our product quality to meet the needs of customers and further focuses on safety, reliability, environmental requirements, and innovation of Professional Design Rectangle Shape Spray Glass Perfume Bottle - aluminum empty aerosol can – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sao Paulo , Tajikistan , Palestine , Our solutions have national accreditation standards for experienced, premium quality goods, affordable value, was welcomed by people around the globe. Our products will continue to increase in the order and look forward to cooperation with you, Truly must any of people goods be of interest to you, make sure you letus know. We're likely to be delighted to give you a quotation up on receipt of one's in depth specs.
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.
-
Wholesale Dealers of Big Volume Pp Cream Jar - ...
-
2017 High quality Card Shape Perfume Bottle - ...
-
Hot sale Factory 50g 30g Glass Cream Jar - 250...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - 250...
-
Super Purchasing for Wide Mouth Cream Jar - 8m...


