Factory directly Cheap Plastic Acrylic Cosmetic Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Le Labo releases first fragrance in three years | 10ml Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High good quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", we've established long-term cooperation with shoppers from each overseas and domestically and get new and previous clients' high comments for Factory directly Cheap Plastic Acrylic Cosmetic Jar - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malaysia , Portland , Hanover , Look forward to the future, we'll focus more on the brand building and promotion . And in the process of our brand global strategic layout we welcome more and more partners join us, work together with us based on mutual benefit. Let's develop market by fully utilizing our in depth advantages and strive for building.
The customer service staff's attitude is very sincere and the reply is timely and very detailed, this is very helpful for our deal,thank you.
-
Factory best selling Aluminum Perfume Spray Bot...
-
Big Discount Cosmeti Cream Jar - 200ml gold al...
-
New Delivery for 30ml Glass Perfume Bottles - ...
-
Cheapest Price Plastic Cosmetic Loose Powder Ja...
-
Factory directly Acrylic Cosmetic Jar 50 Ml - ...
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...




