Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 95 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
We often persist with the theory "Quality To start with, Prestige Supreme". We are fully committed to delivering our clientele with competitively priced good quality items, prompt delivery and experienced support for Hot-selling Perfume Glass Bottle 50ml - 100ml silver aluminum powder bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Florida , Serbia , Our factory covers an area of 12,000 square meters, and has a staff of 200 people, among which there are 5 technical executives. We are specialized in producing.We have rich experience in export. Welcome to contact us and your enquiry will be replied as soon as possible.
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Factory wholesale Cosmetic Packaging Jar Glass ...
-
China Gold Supplier for 50g Airless Cosmetic Ja...
-
Big discounting Cheap Perfume Bottles - 250ml ...
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...
-
Factory source Aluminum Beverage Bottles - 30m...
-
Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 250ml ...









