Popular Design for Cosmetic Cream Pp Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Changi Airport places third in the world for shopper spend, Fashion News & Top Stories | Aluminum Perfume Bottle
Best perfume 2018: Find your perfect scent with the best perfumes from £36 | Custom Perfume Bottles
We can easily usually fulfill our respected customers with our very good top quality, very good price tag and excellent support due to we have been more expert and much more hard-working and do it in cost-effective way for Popular Design for Cosmetic Cream Pp Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jersey , Liverpool , Kenya , Further, we are supported by highly experienced and knowledgeable professionals, who have immense expertise in their respective domain. These professionals work in close coordination with each other to offer our clients an effective range of products.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
Well-designed 50g Empty Glass Jar - 15g / 30g ...
-
18 Years Factory Eye Cream Glass Jar - 480ml l...
-
Discount Price Stackable Cosmetic Jar - 600ml ...
-
Factory Supply Large Plastic Cosmetic Jars - 1...
-
Well-designed Skin Care Flat Double Wall Pp Cre...



