100% Original Factory Clear Square Nail Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-17-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 25 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
Ink cartridges, perfume and linen worth hundreds of pounds stolen from Swindon shops | Empty Aluminum Perfume Bottle
Bear "Customer initially, High-quality first" in mind, we work closely with our prospects and supply them with efficient and specialist companies for 100% Original Factory Clear Square Nail Jar - 50ml white double wall plastic cosmetic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mongolia , Madrid , Algeria , Our stock have valued 8 million dollar , you can find the competitive parts within short delivery time. Our company is not only your partner in business, but also our company is your assistant in the coming corporation.
Hope that the company could stick to the enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity", it will be better and better in the future.
-
Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - ...
-
OEM/ODM Factory Mist Spray Pump Bottle - 250ml...
-
China Supplier Wide Mouth Glass Cream Jar - 15...
-
Fast delivery 100ml 160ml 250ml Jar - 500ml al...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
2017 Latest Design 250ml Empty Plastic Pet Cosm...

