Lowest Price for 1oz Packaging Cream Jar - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | N/A |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | Custom Perfume Bottles
SLS Beverly Hills completes $22M redesign | Plastic Cosmetic Jar
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Lowest Price for 1oz Packaging Cream Jar - 250ml silver aluminum vodka bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Israel , Bulgaria , Belarus , Our tenet is "integrity first, quality best". We have confidence in providing you with excellent service and ideal products. We sincerely hope we can establish win-win business cooperation with you in the future!
It is really lucky to meet such a good supplier, this is our most satisfied cooperation, I think we will work again!
-
Original Factory Cosmetic Jar Make Up Cream Pot...
-
Factory making 20g 30g 50g Aluminum Cosmetic Ja...
-
Factory Promotional Ball-shaped Cosmetics Cream...
-
Chinese Professional Small Cosmetic Jar - 15g ...
-
China wholesale Cream Empty Container - wholes...
-
PriceList for White Cosmetic Cream Jar With Gol...




