Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-120A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 45 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 120 ml / 4.24 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
Global Cosmetic Bottles Packaging Market Production, Revenue (Value), Cost Trend by Type, Application | Aluminum Perfume Bottle
Our primary objective is usually to offer our shoppers a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 120ml silver aluminum cosmetic lotion bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kazakhstan , Marseille , Angola , With the technology as the core, develop and produce high-quality merchandise according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop merchandise with high added values and continuously improve items,and will present many customers with the best goods and services!
Perfect services, quality products and competitive prices, we have work many times, every time is delighted, wish continue to maintain!
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 120...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - 10...
-
Best-Selling 30ml Perfume Glass Spray Bottle - ...
-
Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 150m...
-
2017 China New Design Cream Jar With Plastic Ca...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - 300ml...











