100% Original 20ml Perfume Atomizer - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-30C |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 94 mm |
| Mouth | 20 mm |
| Capacity | 30 ml / 1 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Custom Perfume Bottles
Nopal juice forms basis for new biodegradable plastic | Aluminum Perfume Bottle
From the past few years, our firm absorbed and digested sophisticated technologies equally at home and abroad. Meanwhile, our organization staffs a group of experts devoted into the growth of 100% Original 20ml Perfume Atomizer - 30ml aluminum essential oil dropper bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Singapore , Munich , Myanmar , With the enterprising spirit of" high efficiency, convenience, practicality and innovation", and in line with such serving guidance of "good quality but better price, " and "global credit", we've been striving to cooperate with the automobile parts companies all over the world to make a win-win partnership.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Reasonable price Aluminum Cream Jar50g - 100ml...
-
Hot sale Pen Spray Bottle - 100ml PP plastic c...
-
Factory directly Aluminium Jar Empty - 250ml l...
-
Factory Free sample Glass Luxury Perfume Bottle...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - AJ-09 series al...
-
Reasonable price Plastic Vacuum Pump Jars - 25...











