Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Dynamic Recycling renovates Tennessee plant | Plastic Cosmetic Jar
Bengaluru NGO Turns Old Plastic Into Anti-Slippery & Recyclable Tiles You Can Walk On! | Aluminum Perfume Bottle
We're commitment to offer you the aggressive cost ,superb products and solutions top quality, too as fast delivery for Big Discount China Factory Cosmetic Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Arab Emirates , Miami , Hungary , We accomplish this by exporting our wigs directly from our own factory to you. The goal of our company is to get customers who enjoy coming back to their business. We sincerely hope to cooperate with you in the near future. If there's any opportunity, welcome to visit our factory!!!
The factory has advanced equipment, experienced staffs and good management level, so product quality had assurance, this cooperation is very relaxed and happy!
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...
-
Special Price for Metal Cream Jar 40g - 1000ml...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 20 ml uniq...
-
2017 Good Quality 30ml Perfume Bottles Glass - ...
-
8 Year Exporter 5g Black Mini Jar - AJ-01 seri...


