China Cheap price Personalized Perfume Bottle - 200g luxury plastic body butter container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-200 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 57 mm |
| Weight | 125.5 g |
| Capacity | 200 ml / 32 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Everyday Cheapskate: Homemake natural cleansers that get the job done | Family | Custom Perfume Bottles
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our merchandise are broadly identified and trusted by end users and can satisfy continually developing economic and social requires for China Cheap price Personalized Perfume Bottle - 200g luxury plastic body butter container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Salt Lake City , Ukraine , New Zealand , "Create Values,Serving Customer!" is the aim we pursue. We sincerely hope that all customers will establish long term and mutually beneficial cooperation with us.If you wish to get more details about our company, Please contact with us now!
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
Best quality Lid Plastic Cosmetic Jar - 400ml ...
-
Hot Sale for Cosmetic Double Wall Cream Jars - ...
-
China New Product Cosmetic Plastic Jars 100ml -...
-
China New Product 60g Aluminum Jar - 5ml / 6ml...
-
Factory directly Loose Powder Packaging Jar - ...
-
New Arrival China Aluminum Perfume Atomizer - ...

