Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200E |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 175 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Message in a plastic bottle to clean up Mid Wales town | Plastic Cosmetic Jar
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | 10ml Perfume Bottle
Being supported by an highly developed and skilled IT group, we could offer you technical support on pre-sales & after-sales support for Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 200ml gold aluminum mist spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Morocco , Algeria , Bangladesh , We are trying our best to make more customers happy and satisfied. we sincerely hope to establish a good long-term business relationship with your esteemed company thought this opportunity,based on equal, mutual beneficial and win win business from now till the future.
We are old friends, the company's product quality has been always very good and this time the price is also very cheap.
-
2017 wholesale price Crystal Perfume Spray Bott...
-
Top Quality Pp Plastic Cream Jar 5g - 20ml che...
-
Good quality High Quality Glass Cosmetic Jar Ba...
-
OEM/ODM Supplier Supplement Bottle - 250ml alu...
-
Factory Cheap Hot 3.53 Oz Cream Container - 10...
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...











