Chinese wholesale Small Cosmetic Cream Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | Custom Perfume Bottles
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
With this motto in mind, we've got become among essentially the most technologically innovative, cost-efficient, and price-competitive manufacturers for Chinese wholesale Small Cosmetic Cream Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Spain , Lithuania , Our continual availability of high grade products in combination with our excellent pre-sale and after-sales service ensures strong competitiveness in an increasingly globalized market. welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and mutual success!
The company has a good reputation in this industry, and finally it tured out that choose them is a good choice.
-
Online Exporter Plastic Jars For Creams - 500m...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...
-
Cheap price Empty Perfume Bottles For Sale - 1...
-
China New Product 50ml Pet Bottle With Sprayer ...
-
Factory source Plastic Pill Bottles - 350ml fa...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...



