Online Exporter Plastic Jars For Creams - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
UK Packaging Awards 2018 | 10ml Perfume Bottle
Why Does Beer Smell Like Weed? Blame Sun-Light Induced Chemistry | 10ml Perfume Bottle
Assume full duty to satisfy all demands of our clients; reach steady advancements by marketing the development of our purchasers; grow to be the final permanent cooperative partner of clientele and maximize the interests of customers for Online Exporter Plastic Jars For Creams - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Istanbul , Toronto , Argentina , Our mission is "Provide Products with Reliable Quality and Reasonable Prices". We welcome customers from every corner of the world to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Factory supplied Square Glass Perfume Bottle - ...
-
Cheap PriceList for 50ml Cosmetic Jar - 300ml ...
-
Manufacturing Companies for Powder Jar Cosmetic...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - Custom ox...
-
Free sample for Clear Diffuser Bottle - 500ml ...
-
Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glas...











