Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glass Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Imbibe team taste test: the five-star Martini challenge | Aluminum Perfume Bottle
Australia’s number one perfumes of 2018 revealed | 10ml Perfume Bottle
Persisting in "High top quality, Prompt Delivery, Aggressive Price", now we have established long-term cooperation with customers from the two overseas and domestically and get new and aged clients' large comments for Fixed Competitive Price Brand 30ml Perfume Glass Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Slovak Republic , Cyprus , Costa rica , As an experienced manufacturer we also accept customized order and we could make it the same as your picture or sample specification. The main goal of our company is to live a satisfactory memory to all the customers, and establish a long term business relationship with buyers and users all over the world.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
Manufacturing Companies for Decorativ Perfume B...
-
Super Purchasing for Glass Spray Perfume Bottle...
-
Factory directly supply Colorful Cream Jars - ...
-
Factory Price Elegant Cream Jar For Personal Ca...
-
Factory source Frosted Glass Cosmetic Jar - 45...
-
Wholesale Glass Roller Bottle - 10 ml / 20 ml ...











