OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Plastic Cosmetic Jar
Les Bains Paris Hotel Makes Fragrances and Launches in the US | Empty Aluminum Perfume Bottle
We normally think and practice corresponding on the change of circumstance, and grow up. We aim at the achievement of a richer mind and body and also the living for OEM/ODM Factory Pet Plastic Medicine Bottle - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , Denver , Lithuania , If you are for any reason unsure which product to select, do not hesitate to contact us and we are going to be delighted to advise and assist you. This way we are going to be providing you with all the knowledge needed to make the best choice. Our company strictly follows "Survive by good quality, Develop by keeping good credit. " operation policy. Welcome all the clients old and new to visit our company and talk about the business. We have been looking for more and more customers to create the glorious future.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Competitive Price for Matte Black Cosmetic Jar ...
-
China Gold Supplier for 50g Airless Cosmetic Ja...
-
China Cheap price Ufo Acrylic Jars - 330ml cro...
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
Factory wholesale Aluminum Packaging - 68mm si...
-
Factory wholesale Cosmetic Jars For Cream - JA...




