Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 143 mm |
| Mouth | 24 mm / 28 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
What’s the Best Bottled Water? Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close Menu hamburger-hover Menu Close Close Search Close | 10ml Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
We intention to see quality disfigurement within the creation and supply the ideal support to domestic and overseas buyers wholeheartedly for Cheap PriceList for 50ml Perfume Glass Bottles - 400ml aluminum cosmetic pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cape Town , Argentina , Morocco , We believe with our consistently excellent service you can get the best performance and cost least goods from us for a long term . We commit to provide better services and create more value to all our customers. Hope we can create a better future together.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Hot New Products Cream Jar Plastic Cosmetic - ...
-
Super Purchasing for Perfume Bottle Glass - 9 ...
-
Factory Price Hotsale Cosmetic Packing Bottle A...
-
Reliable Supplier Eye Cream Bottle - 80 ml gol...
-
Special Price for Aluminum Skin Care Jars - 47...
-
2017 China New Design 30ml Glass Bamboo Jar - ...











