One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-21-280 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 186 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 280 ml / 10 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
We're going to dedicate ourselves to offering our esteemed shoppers with the most enthusiastically considerate solutions for One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 280ml black aluminum metal drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Belarus , Rotterdam , Georgia , Since the establishment of our company, we have realized the importance of providing good quality products and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question things they do not understand. We break down those barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
Managers are visionary, they have the idea of "mutual benefits, continuous improvement and innovation", we have a pleasant conversation and Cooperation.
-
Manufactur standard Frosted Glass Bottle - 500...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 250ml e...
-
Factory directly supply Colorful Cream Jars - ...
-
High reputation Metal Lip Balm Container - 30m...
-
Low price for 15ml 30ml 50ml Glass Cream Jar - ...
-
100% Original Factory 50g Cream Jar For Cosmeti...



