China Cheap price Glass Jar Eye Cream 5 Ml - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-50 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 84 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" would be the persistent conception of our corporation to the long-term to establish collectively with customers for mutual reciprocity and mutual benefit for China Cheap price Glass Jar Eye Cream 5 Ml - 50ml aluminum cosmetic spray bottles – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Jamaica , Japan , Brisbane , Many kinds of different solutions are available for you to choose, you can do one-stop shopping here. And customized orders are acceptable. Real business is to get win-win situation, if possible, we would like to deliver more support for customers. Welcome all nice buyers communicate details of solutions with us!!
This manufacturers not only respected our choice and requirements, but also gave us a lot of good suggestions, ultimately, we successfully completed the procurement tasks.
-
Europe style for Mini Plastic Perfume Bottle - ...
-
Factory Outlets Parfume Bottle Glass 50 Ml - 1...
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
Discount Price Empty Glass Cosmetic Jar - 750m...
-
Lowest Price for Plastic Jar With Aluminum Scre...
-
Popular Design for Cosmetic Aluminum Jar - 68m...











