Factory Promotional Empty Cream Jars - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-750 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 220 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 750 ml / 26.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Transforming Glass For Fragrances And Skincare | Custom Perfume Bottles
Axios World – September 6, 2018 | 10ml Perfume Bottle
With reliable good quality system, great standing and perfect consumer support, the series of products and solutions produced by our organization are exported to quite a few countries and regions for Factory Promotional Empty Cream Jars - 750ml colorful empty aluminum vodka packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , Algeria , Wellington , Our solutions have national accreditation requirements for qualified, good quality items, affordable value, was welcomed by individuals all over the world. Our goods will continue to improve inside the order and appear forward to cooperation with you, Really should any of those items be of interest to you, please letus know. We will be satisfied to provide you a quotation up on receipt of the detailed needs.
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Cream Container -...
-
Europe style for Good Reputation Perfume Bottle...
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Excellent quality Water Spray Bottle - aluminu...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 3...
-
Trending Products Plastic Cosmetic Jars 100g - ...




