Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jars - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 51 mm |
| Height | 22 mm |
| Weight | 24 g |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
Police release photos of the fake perfume bottle of nerve agent they say Russian intelligence used in a brazen assassination attempt | Plastic Cosmetic Jar
Our target is always to satisfy our customers by offering golden support, superior value and high quality for Reliable Supplier 10g Empty Bamboo Cosmetic Jars - 15g small PET plastic cosmetic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: venezuela , Auckland , Brasilia , The president and all the company members would like to provide qualified goods and services for customers and sincerely welcome and cooperate with all native and foreign customers for a bright future.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Reliable Supplier 10g Cream Cosmetic Jar - 750...
-
High definition Airless Cream Pump Jar - 42mm ...
-
Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - ...
-
Hot sale Factory Aluminium Cosmetic Cream Jar -...
-
Good quality Water Mist Spray Bottle - 5g / 10...
-
Big Discount China Factory Cosmetic Jar - AJ-0...

