Special Design for Empty Face Cream Jars - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-22 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 115 mm |
| Weight | 58 g |
| Capacity | 20 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Best beard oil: The best oils for fragrant beards and softer skin from £5.65 | Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Aluminum Perfume Bottle
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for Special Design for Empty Face Cream Jars - 20 ml unique shape aluminum twist perfume atomizer – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Ecuador , London , Germany , we rely on own advantages to build a mutual-benefit commerce mechanism with our cooperative partners. As a result, we've gained a global sales network reaching the Middle East, Turkey, Malaysia and Vietnamese.
Adhering to the business principle of mutual benefits, we have a happy and successful transaction, we think we will be the best business partner.
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 33c...
-
Europe style for 20ml Perfume Bottle - 1000ml ...
-
China Cheap price Cosmetic Perfume Bottle - 20...
-
China OEM Thick Wall Cosmetic Jar - 350ml fanc...
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
Factory Price Acrylic Cute Cream Jar - 50g eco...

