Leading Manufacturer for Brown Cosmetic Jar - 5 ml black aluminum pen perfume bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum atomizer |
| Item No. | BE-29-5 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 15 mm |
| Height | 135 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Capacity | 5 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:



Related Product Guide:
While Brits are hyping up plastic bans they have no clue how to recycle at home | Plastic Cosmetic Jar
50 best perfumes, candles and fragrances for him and for her this Christmas | Aluminum Perfume Bottle
Our products are broadly identified and trustworthy by people and may meet continually modifying financial and social requires of Leading Manufacturer for Brown Cosmetic Jar - 5 ml black aluminum pen perfume bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Hanover , Swedish , Japan , Our company has already have pass the ISO standard and we're fully respect our customer 's patents and copyrights. If the customer provides their own designs, We will guarantee that they will likely be the only one can have that merchandise. We hoping that with our good products can bring our customers a great fortune.
The quality of the products is very good, especially in the details, can be seen that the company work actively to satisfy customer's interest, a nice supplier.
-
Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 120...
-
Renewable Design for Spray Bottle Packaging - ...
-
Renewable Design for Oil Perfume Bottles Crysta...
-
Factory Price 50ml Black Plastic Bottle Size - ...
-
Chinese Professional Silver Perfume Bottles - ...
-
Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottl...

