Factory best selling 75ml Perfume Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-230 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 135 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 230 ml / 8 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
We offer great strength in quality and development,merchandising,sales and marketing and operation for Factory best selling 75ml Perfume Bottle - 230ml aluminum container for tablets packaging – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Macedonia , Japan , Curacao , Our expert engineering team will generally be prepared to serve you for consultation and feedback. We're able to also give you with free of charge samples to meet your requirements. Best efforts will likely be produced to provide you the best service and merchandise. When you are keen on our business and items, make sure you speak to us by sending us emails or call us quickly. In an effort to know our merchandise and company extra, you may come to our factory to view it. We'll generally welcome guests from all over the world to our business to create business relations with us. Be sure to feel cost-free to speak to us for small business and we believe we are going to share the best trading experience with all our merchants.
This is a reputable company, they have a high level of business management, good quality product and service, every cooperation is assured and delighted!
-
2017 High quality Empty Cream Jar - 1000ml tal...
-
Free sample for 50g Empty Cosmetic Glass Bamboo...
-
High reputation Clear Plastics Jars 500ml - 10...
-
Factory Outlets 30ml Aluminum Jar - 250ml alum...
-
factory Outlets for Purple Glass Dropper Bottle...
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 80...

