Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-1000A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 275 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
"Based on domestic market and expand abroad business" is our enhancement strategy for Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 1000ml customized color aluminum champagne bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Czech republic , Italy , Puerto Rico , If any item be of interest to you, please let us know. We will try our best to satisfy your requirements with high quality products, the best prices and prompt delivery. Please feel free to contact us at any time. We will reply you when we receive your inquiries. Please note that samples are available before we start our business.
This is a honest and trustworthy company, technology and equipment are very advanced and the prodduct is very adequate, there is no worry in the suppliment.
-
Best Price on 20ml Credit Card Perfume Bottle -...
-
Best Price on 15ml Perfume Bottle - 14 oz scre...
-
High reputation Perfume Spray Pen - 250ml safe...
-
Original Factory Pp Plastic Cream Jar - 8 ml p...
-
China wholesale Personalized Perfume Bottle - ...
-
Factory Promotional Perfume Bottle With Rose To...




