Cheap PriceList for Pill Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
Plastic-for-cash exchange could banish the bottle scourge | Aluminum Perfume Bottle
We provide good power in high-quality and progress,merchandising,revenue and internet marketing and operation for Cheap PriceList for Pill Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Anguilla , Hongkong , Latvia , The development of our company not only needs the guarantee of quality, reasonable price and perfect service, but also relies on our customer's trust and support! In the future, we are going to continue with the most qualified and high quality service to offer the most competitive price, Together with our customers and achieve win-win! Welcome to inquiry and consult!
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!









