OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Cream Container - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-27 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 18 mm |
| Height | 102.5 mm |
| Weight | 19.1 g |
| Capacity | 10 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Flight Review 2018: Singapore Airlines First Class Suites A380-800 (SIN | Custom Perfume Bottles
How bloggers are paying up to £20 for EMPTY bottles | 10ml Perfume Bottle
"Sincerity, Innovation, Rigorousness, and Efficiency" is definitely the persistent conception of our corporation to the long-term to establish alongside one another with customers for mutual reciprocity and mutual profit for OEM/ODM Manufacturer Cosmetic Cream Container - 10ml oxidated aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: European , Uruguay , Saudi Arabia , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world.
This supplier offers high quality but low price products, it is really a nice manufacturer and business partner.
-
Factory source Plastic Pill Bottles - 350ml fa...
-
OEM/ODM China 50g Cosmetic Packaging - AJ-01 s...
-
Hot Selling for Eye Serum Cream Jar - 150ml RO...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - 30...
-
China Supplier Capsule Pill Bottle - 750ml col...
-
Best Price for Cosmetic Packaging Empty Cream J...

