OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 150ml PET plastic face cream container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 81 mm |
| Height | 53 mm |
| Weight | 98.5 g |
| Capacity | 150 ml / 5 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
Excellent 1st,and Client Supreme is our guideline to deliver the ideal provider to our prospects.Nowadays, we have been seeking our best to become certainly one of the most effective exporters in our discipline to meet shoppers more require for OEM Customized 400ml Pet Plastic Cream Jar - 150ml PET plastic face cream container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Malta , Stuttgart , Nepal , Our company is working by the operation principle of "integrity-based, cooperation created, people oriented, win-win cooperation". We hope we can have a friendly relationship with businessman from all over the world.
We are really happy to find such a manufacturer that ensuring product quality at the same time the price is very cheap.
-
Fixed Competitive Price Hair Gel Plastic Jar - ...
-
100% Original 5ml Perfume Spray Bottle - AJ-04...
-
Factory wholesale Glass Bottle Manufacturer Dub...
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 8m...
-
New Arrival China 200ml Plastic Jar - 3ml / 6m...
-
Hot sale Factory Plastic Cosmetic Containers - ...

